Legitymacja osoby niepełnosprawnej jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.
Dzięki legitymacji, osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać z ulg i zniżek w opłatach za dobra i usługi oferowane – na podstawie prawa miejscowego – przede wszystkim przez podmioty publiczne. Na podstawie przepisów obowiązujących na terenie całego kraju legitymacja uprawnia również do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Legitymacja osoby z niepełnosprawnością wydawana jest:
- na podstawie ostatniego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności,o stopniu niepełnosprawności albo o wskazaniach do ulg i uprawnień;
- na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, jednak okres ten nie może być dłuższy niż:
- 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność);
- 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60. roku życia);
- w przypadku osób, które ukończyły 60. rok życia legitymację osoby niepełnosprawnej wydaje się na okres ważności orzeczenia, będącego podstawą do wydania legitymacji bez ograniczeń czasowych.

