Orzeczenie o niepełnosprawności jest formalnym dokumentem, na podstawie którego zostaje się oficjalnie uznanym za osobę z niepełnosprawnością.
- W stosunku do osób, które nie ukończyły 16 roku życia, wydaje się orzeczenie o niepełnosprawności.
- W stosunku do pozostałych osób wydawane jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, poprzez dokonanie jej gradacji, która obejmuje stopień: lekki, umiarkowany, znaczny.
- Wniosek zawierający dane osoby orzekanej, podpisany przez nią samą lub jej przedstawiciela ustawowego;
- Zaświadczenie lekarskie jest ważne przez okres 3 miesięcy od daty wystawienia do daty złożenia;
- Wyniki badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności oraz datę jej powstania (do wniosku należy dołączyć kopie aktualnej dokumentacji medycznej potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez lekarza lub placówkę służby zdrowia, lub kopie wraz z oryginałami do wglądu celem potwierdzenia zgodności z oryginałem przez upoważnionego pracownika zespołu. Wnioskodawca może dołączyć kopię nieuwierzytelnioną dokumentacji medycznej, jednak nie będzie ona miała mocy dokumentu urzędowego w rozumieniu przepisu art. 76 kpa. ).
- Jeżeli dołączona do wniosku dokumentacja medyczna jest niewystarczająca do wydania orzeczenia przewodniczący zespołu zawiadamia na piśmie osobę zainteresowaną lub jej przedstawiciela ustawowego o konieczności uzupełnienia dokumentacji oraz wyznacza termin jej złożenia z pouczeniem, że nieuzupełnienie w tym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
- Od wydanego orzeczenia przysługuje prawo wniesienia odwołania. Odwołania składa się w ciągu 14 dni od odebrania orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Łodzi za pośrednictwem Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Piotrkowie Trybunalskim, który je wydał.

